System sterowania midiBLUE składa się ze: sterowników midiBLUE, reduktorów mocy APC-LED montowanych w każdej oprawie oraz Centralnej Fotokomórki. Wszystkim elementami systemu zarządza strona internetowa, która umożliwia zdalne monitorowanie i sterowanie oświetleniem ulicznym z pozycji dowolnego urządzenia mobilnego. Rozwiązanieto umożliwia przetwarzanie w czasie rzeczywistym danych dla dużej ilości szaf oświetleniowych, bez konieczności inwestowania w dodatkową kosztowną infrastrukturę.
Jednym z głównych elementów systemu są sterowniki midiBLUE, które po zamontowaniu w szafach oświetleniowych wraz z serwisem internetowym tworzą system. Sterowniki optymalnie załączają i wyłączają oświetlenie – czas pobierają bezpośrednio z najdokładniejszego na świecie zegara atomowego.
Zamontowane w oprawach LED reduktory mocy APC-LED można bez problemu zintegrować z systemem midiBLUE. Rozwiązanie pozwala na czasową redukcję strumienia świetlanego w różnych poziomach i przyczynia się bezpośrednio do zmniejszenia rachunków za energie elektryczną, zmniejszenia emisji CO2 i skrócenia okresu zwrotu nakładów na nową instalację. System umożliwia zdalne przeprogramowywanie zarówno zakresu obu przedziałów czasowych, jak i poziomu redukcji.
Nieodzownym elementem systemu sterowania midiBLUE jest również Centralna Fotokomórka. Podłączona do systemu sterowania oświetleniem umożliwia właściwą reakcje na nagłe zmiany pogody. W sytuacji nagłego pogorszenia pogody oświetlenie automatycznie załączy się szybciej zapewniając mieszkańcom odpowiednią widoczność na ulicach i poczucie bezpieczeństwa. Natomiast podczas pogodnego poranka oświetlenie zostanie wyłączone wcześniej niż zostało to zaplanowane, co spowoduje uzyskanie dodatkowych oszczędności.
Wszystkimi elementami systemu zawiaduje serwer. Użytkownik z dowolnego miejsca może za pomocą strony internetowej zdalnie kontrolować pracę nawet bardzo rozbudowanej infrastruktury oświetleniowej. Wpływa to bezpośrednio na poprawę jakości oświetlenia, na szybkość reakcji w sytuacjach awaryjnych oraz na obniżenie kosztów użytkowania i utrzymania instalacji. Użytkownicy systemu otrzymują swój login i hasło. Rozbudowany poziom uprawnień powoduje, że liczba użytkowników przypisana do jednego konta może być praktycznie nieograniczona, a użytkownikom można nadać różne statusy uprawnień.
Dzięki szyfrowaniu danych oprogramowanie do sterowania oświetleniem ulicznym spełnia najwyższe normy bezpieczeństwa.
System midiBLUE umożliwia tworzenie grup sterowników dla różnych miejscowości lub dzielnic, a następnie łatwe konfigurowanie sterowników w każdej grupie w trybie online. Dzięki takiemu rozwiązaniu lokalna społeczność może mieć wpływ na własne oświetlenie. Sterownik umożliwia np. skasowanie przerwy nocnej w przypadku lokalnych uroczystości lub sytuacji nadzwyczajnych. Dzięki czemu oświetlenie będzie załączało się i wyłączało o nietypowych godzinach i tylko dla miejscowości, która tego potrzebuje.
Przykładów realizacji zainstalowania systemu midiBLUE jest coraz więcej m.in.: Kraków, Głogów, Łódź, Kościan, Stargard, Trzebiechów, Kamieniec Ząbkowicki czy Gdynia. Łącznie już ponad 8 tyś. szt. sterowników w Polsce. Funkcjonalność systemu została doceniona na Targach Światło w Warszawie i rozwiązanie otrzymało nagrodę za najlepszy wyrób.
Proponowane przez nas rozwiązanie daje możliwość racjonalnego zarządzania oświetleniem w sposób zarówno energooszczędny, jak i przyjazny dla użytkowników przestrzeni publicznej.