Aktywny Filtr Harmonicznych
AKTYWNY FILTR HARMONICZNYCH Inżynierowie firmy Rabbit we współpracy z naukowcami Politechniki Śląskiej zaproponowali kompleksowe rozwiązanie kompensacji mocy biernej oraz filtracji harmonicznych – Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy. Projekt był współfinansowany z Programu 2.3.2 Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości za 2017.
Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz filtrację harmonicznych prądu – aż do 50 harmonicznej w celu:
- poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii
- zmniejszeniu strat przesyłowych energii
- zmniejszenia emisji CO2.
Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii w postaci cyfrowego procesora sygnałowego i trójpoziomowej topologii bloku tranzystorów IGBT – wspartych nowatorskim algorytmem autorstwa zespołu naukowców Politechniki Śląskiej – stworzono unikalny produkt do zastosowań dla budynków użyteczności publicznej: szkół, szpitali, urzędów oraz małych zakładów przemysłowych biurowców i i innych obiektów, gdzie występuje problem mocy biernej z powodu użytkowania dużej liczby komputerów, opraw LED, itp. Oprogramowanie zapewnia pełną automatykę pracy i zdalny nadzór. Na rynku polskim oraz europejskim nie produkuje się aktywnych filtrów harmonicznych małej mocy poniżej 20A. Produkt stanowi więc innowację technologiczną nie tylko na skalę krajową, ale i europejską.
Filtr może pracować w trzech trybach pracy:
- kompensacja mocy biernej (poprawa cos φ)
- preferencja poprawy cos φ w stosunku do redukcji harmonicznych
- redukcja harmonicznych
Aktywny Filtr Harmoniczny Małej Mocy występuje obecnie w dwóch wersjach 10A i 20A. W przypadku pracy grupowej dla większych mocy na obiektach możemy podłączyć równolegle do 4 urządzeń, co pozwala maksymalnie skompensować 56 kVAr. Zniekształcony prąd obciążenia analizowany jest przez DSP (cyfrowy procesor sygnałowy). Na podstawie analizy w czasie rzeczywistym generowany jest prąd odkształceń w przeciwnej fazie w stosunku do prądu obciążenia. Sumując prąd obciążenia i prąd odkształceń uzyskujemy prąd zasilania wolny od zniekształceń.
Praca filtra w układzie 3-fazowym. Po prawej stronie przedstawiony prąd zasilania i harmoniczne przed filtracją natomiast po lewej prąd zasilania i harmoniczne po filtracji.
Stosując Aktywny Filtr Harmonicznych uzyskasz:
- pełną kompensację mocy biernej aż do 7 kVAr (28 kVAr) lub do 14 kVAr (56 kVAr), czyli zerowa wartość opłaty za moc bierną
(w nawiasach podane wartości dla pracy równoległej 4 filtrów jednocześnie)
- oszczędność energii – zmniejszenie prądów fazowych i neutralnego
- wydłużenie czasu życia zasilanych urządzeń i zmniejszenie ich awaryjności
- zgodność z bieżącymi normami na emisję harmonicznych
- szybki zwrot z inwestycji
Jakość energii elektrycznej możemy określić jako zbiór parametrów opisujących właściwości procesu dostarczania ENERGII do użytkownika w normalnych warunkach pracy, a określających ciągłość zasilania (długie i krótkie przerwy w zasilaniu) oraz charakteryzujących napięcie zasilające (częstotliwość, wartość, niesymetrię, kształt przebiegu czasowego). Normalne warunki pracy obejmują w tym przypadku normalne układy zasilania odbiorców, włącznie z występującymi w tych układach operacjami łączeniowymi związanymi np. z eliminacją zaburzeń przez systemy zabezpieczeń. Standardy jakościowe energii elektrycznej w publicznych sieciach rozdzielczych określane są w różnych dokumentach o charakterze normatywnym.
Komplet 11 – parametrów jakości energii elektrycznej obejmuje: częstotliwość, – wartość napięcia, – szybkie zmiany napięcie, – zapady napięcia, – krótkie i długie przerwy w zasilaniu, – przepięcia dorywcze, – przepięcia przejściowe, – niesymetrię napięcia, – harmoniczne napięcia, – interharmoniczne napięcia, – sygnały napięciowe wykorzystywane w transmisji.
Aktywny Filtr Harmonicznych_ELEKTROSYSTEMY 2019
Już od 1 kwietnia rozpoczynamy prace nad projektem badawczo – rozwojowym dofinansowanym ze środków NBCiR Aktywnych Filtrów Harmonicznych o małej mocy. Więcej w aktualnościach…
- Targi ENERGETAB 2019
- Nagroda ELEKTROTECHNIKA 2019
Specyfikacja produktu
Właściwości urządzenia
- równoczesna kompensacja mocy biernej i filtracja harmonicznych
- możliwość jednoczesnej kompensacji mocy biernej pojemnościowej na jednej fazie i indukcyjnej na innych fazach – praca w skrajnie niekorzystnych warunkach
- pełna automatyka zabezpieczeń prądowych, napięciowych i temperaturowych
- łatwość konfiguracji i nadzoru dzięki komunikacji MODBUS i aplikacji na PC
- niewielka waga, ok. 30 kg i modułowa budowa
- praca grupowa, do 4 urządzeń podłączonych równolegle o większej mocy biernej
- zwrot z inwestycji do 3 lat
Parametry techniczne
- model 10A oraz 20A
- napięcie pracy 230V+10%-15%
- praca w układzie 3p/4p; kompensacja /filtracja dla każdej fazy niezależnie
- częstotliwość 50 Hz
- maksymalna kompensowana moc bierna 7 kVAr (dla 10A), 14 kVAr (dla 20A)
- zakres harmonicznych do 50
- wymiary i waga zależą od wersji